VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

o projektu GALERIE literatura odkazy kontakt
Ačkoli jsme poznali v Evropě mnoho horských a údolních krajin, všichni jsme se shodli, že tato daleko předčí všechno, co jsme z tohoto druhu kdy viděli...


Toto jsou slova W. A. Greena vyňatá z článku líčícího plavbu skupiny Angličanů po Vltavě v létě 1881 a zveřejněná v časopise THE RICHMOND & TWICKENHAM TIMES ročník 1881. I tento krátký úryvek snad dostatečně dokazuje výjimečnost a krásu krajiny, kterou se prodírala naše národní řeka Vltava v době, kdy její tok ještě nesvazovala soustava přehrad dnes známá jako Vltavská kaskáda.

Tyto internetové stránky se již od roku 2001 pokoušejí pomocí historických fotografií přiblížit Vltavu a její okolí trochu z jiného pohledu, než je pohled rekreanta (chataře) slunícího se na břehu současného přehradního jezera. Tato výjimečná krajina skrývá spousty krásných a zajímavých zákoutí běžnému návštěvníku zcela ukrytých anebo v zápalu "intenzivního se rekreování" zcela opomíjených. Je to trochu škoda, protože Vltava je krásná a zajímavá nejen v létě, ale po celý rok. Soustava přehrad na Vltavě vybudovaných za posledních cca 60 let, naprosto změnil ráz velké části řeky i krajiny kolem ní. Je zcela nevšedním zážitkem sledovat změny na místech, která se dnes již nalézají pod hladinou některého z přehradních jezer. Hlavně obrázky těchto míst, dnes již k nepoznání změněných či neexistujících, je zde možno naleznout.

Podmětem a velkou inspirací pro vytvoření těchto webových stránek mi byla kniha pana Jana Čáky - Zmizelá Vltava. Za ni mu tímto vřele děkuji!

Tímto bych rád požádal všechny majitele historických pohlednic a fotografií, které by svým obsahem mohly nějakým způsobem doplnit tuto kolekci, aby neváhali a nabídli je k zveřejnění na těchto stránkách (nutno zaslat i s popisem fotografie, zdrojem a uvedením autora či majitele snímku)! Pokud byste našli u popisků obrázků zde již zveřejněných nějaké nepřesnosti, neváhejte s jejich upřesněním. Předem díky všem, kteří si své poklady neschovávají doma a jsou ochotni je ukázat i ostatním. Vždyť sebelepší sbírka postrádá rázem smyslu, pokud se o radost z ní nemůžete rozdělit s ostatními a podebatovat o svých pokladech s kolegy stejného zájmu…

Vojtěch Pavelčík (autor projektu)Kopírování veškerých fotografií a textů použitých na těchto internetových stránkách je možné pouze po domluvě s autorem, popřípadě majitelem daného snímku či textu. Veškerý obsah těchto internetových stránek vyjadřuje osobní názory a postoje provozovatele těchto internetových stránek.