Těchnice
Současné, podvodní, fotografie kostela sv. Štěpána v Těchnici
Všechny snímky (včetně popisů) uveřejněné na této stránce pořídil geodet a potápěč Ing. Jiří Huráb v těchnickém kostele v červenci 2001. Ing. Jiří Huráb byl vlastně objevitelem tohoto kotela, protože za pomocí starých map a plánů a díky své profesi zeměměřiče byl schopen po mnoha letech kostel na dně Orlického jezera zaměřit a nakonec i najít. Ing. Jiří Huráb tragicky zemřel 2. července 2012 při ponoru ve francouzské jeskyni Ressel.
Společně s fotografiemi mi autor před lety poslal i tento text: "Záběry jsou pořízeny v hloubce přes 50m. Záběr plotu mezi oltářem a kostelní lodí z hloubky asi 57m. Při natáčení jsme měli docela štěstí na pěknou viditelnost okolo 3 m, v některých okamžicích jsme dohlédli i dále. Obvyklá viditelnost je tak něco okolo 1,5 m. Zažili jsme ale i horší. Týden po tomto natáčení však byla místy viditenost i něco přes 5 m.
Na fotografiích je vidět množství nečistot, které se vznášejí ve vodě a snižují viditelnost. I s tím se musí potápěči vypořádat a je například velmi nepříjemné, když se vám podaří vzdálit se třeba jen 4 nebo 5 m od stěny a najednou se vznášíte v černočerném prostoru, ve kterém je dost obtížné se zorientovat. Stalo se mi i to, že mi zhaslo hlavní světlo a musím říci, že je to opravdu silný zážitek.
Sediment je navíc usazený i na stěnách kostela, kde částečně ještě zůstává hrubá omítka. Pak stačí jedno mávnutí ruky a rázem je viditelnost téměř nulová :o)".
Zde článek Ing. Jiřího Hurába na serveru zememeric.cz o tom jak kostel v Těchnici hledal a objevil.
Jeden ze současných obyvatel Těchnic. Záběr z nočního ponoru v kempu Trhovky. Úhoř mně nechal při natáčení proplavat těsně nad sebou a neodplaval. Bohužel jsem si zrovna špatně nastavil kameru a tak ze záběru nebylo nic.
Detail mřížoví v zárubni okna. K tomuto oknu jsme měli připevněnou původní tenkou šňůru, podle které jsme sestupovali při ponorech. Jak jsme se šňůrou manipulovali, možná i vlivem poměrně silného provozu, došlo k odlomení kousku mřížoví. Dnes se ke kostelu sestupuje podél silného lana, upevněného na špičce kostelní věže, které je v několika metrech pod hladinou připevněno k barelu.
Detail stejného okna jako na předcházejícím obrázku. Je to první okno na levé straně kostela (při pohledu od hlavního vchodu pod věží).
Zbytek dřevěného mřížoví v okně, směřujícím k oltáři.
Ozdobný hrot zábradlí vedle průchodu k oltáři.
Upevnění plůtku mezi oltářem a kostelní lodí do obloukového podstavce. Sediment na zábradlí je opět velmi lehký a je nutno pohybovat se nad ním velmi opatrně.
Mříže v horní části okna.
Zdi kostela pokryté vrstvou sedimentu. Sediment se dá velmi lehko zvířit a tak hodně ztíží orientaci pod vodou.
Horní hrana štítu kostela v Těchnici. Štítová zeď je nad obloukem mezi kostelní lodí a oltářem.
Vršek štítu nad obloukem u oltáře. Podobný pohled jako je na této fotografii, se nám naskytnul při úplně prvních sestupech, kdy jsme kostel objevili. Šňůra se závažím dopadla poblíž toho štítu a tak štít byl tím prvním co jsme z kostela viděli. První ponor byl tím nejbáječnějším dobrodružstvím, které prozatím v síle zážitku nepřekonalo nic jiného. A to ani nádherné jeskyně Francie nebo majestátní vraky na Scapa Flow.