Kostel v Červené n./ Vlt. od severu. V pozadí, na protějším břehu, stojí Staňkova restaurace. Z těchto míst se již řeka hnala do pověstných Červenských proudů a dále ke královskému hradu Zvíkovu. Reprodukce dobové pohlednice z 2. pol. 20. let. Archiv V.P.
Takto viděli kostelík se zvonicí a hřbitovem projíždějící vodní turisté ze svých plavidel. Reprodukce fotografie asi z roku 1955. Archiv Dr. Jiřího Havelky.
Červený kostelík v Červené n./Vlt. byl postaven zřejmě již v roce 1190. Před napuštěním Orlické přehrady byl údajně "rozebrán" a přenesen o 100 m dále a 30 m výše nad hladinu dnešní přehrady. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pohled na již zčásti pobořený kostel v Červené n./Vlt. z levého břehu. V současnosti je dosti zažitý názor, že kostel v Červené byl rozebrán a přenesen o něco výše do svahu na místo, kde stojí dnes. Ve skutečnosti byl však původní kostel rozbořen, stejně jako všechny ostatní budovy v záplavové zóně, a pouze některé bloky jeho zdiva byly použity při stavbě kostela současného. Například zvonice byla kompletně demolována odstřelem dne 12.12.1960 a dnešní zvonice je vlastně jen její replikou. Reprodukce dobové fotografie roku 1960. Archiv občanského sdružení Prokop.
Pohřeb pana presidenta Antonína Rozsypala, který byl za první republiky naším guvernérem na Podkarpatské Rusi. Ten Červenou často navštěvoval a nakonec zde prožil i své poslední dny. Pohřben byl na hřbitově v Červené dne 8.5.1937. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.
Zde ke shlédnutí novinový článek popisující pohřeb A. Rozsypala, uveřejněný v dobovém tisku.
Červená nad Vltavou od severu. Vlevo v pozadí - Souhradova restaurace, vpravo - Staňkův penzion. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pohled na Honsův mlýn z viaduktu z pravého břehu. K jezu se právě blíží jeden z vltavských vorů. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.
Pohled ze železničního viaduktu v Červené nad Vltavou směrem proti proudu na Honsův mlýn s jezem a na penzion pražských policejních zaměstnanců. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1929. Archiv Zdeňka Hamra.
Železniční viadukt na Červené během právě probíhající montáže ocelové konstrukce mostovky. Stavba mostu započala v listopadu 1886 podle projektu inženýrů Meltzera a Husseho. Montáž ocelové konstrukce o hmotnosti 970 tun, vyrobené První českomoravskou strojírnou v Praze, začala v březnu 1889. Most byl dokončen v říjnu 1889 a stal se druhou nejvyšší mostní stavbou v Rakousku. Reprodukce fotografie z roku 1889. Foto Jindřich Eckert.
Příhradová konstrukce viaduktu v Červené byla a je cílem vycházek a obdivu mnoha výletníků. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.
Železniční viadukt v Červené nad Vltavou byl zbudován v letech 1886-1889. V době svého dokončení to byl nejvyšší most v českých zemích. Jeho výška od hladiny Vltavy k úrovni kolejí byla 67,4 metru. Při jeho stavbě bylo spotřebováno přes 330 000 nýtů a náklady na výstavbu se vyšplhaly k částce 510 000 zlatých. První vlak zde slavnostně projel 20.11.1889. Stavení, stojící nejníže u vody, je Honsův mlýn. Nad ním, zcela vpravo, je pension vybudovaný v roce 1928 a nazývaný "Skleněný zámeček". Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.
Pohled na terasu pensionu Skleněný zámeček. V pozadí se pne železniční viadukt. Upřímně řečeno si celkem nedovedu představit jak si hosté pensionu užívali dny klidu s železničním viaduktem v bezprostřední blízkosti. Při průjezdu vlaku přes viadukt je to totiž poměrně slušný rachot, který je i dnes zcela zřetelně slyšet až v Podolsku. No asi to tenkrát nikomu nevadilo...? Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pohled na Červenou od severu. Vlevo - Souhradova (později Pazourkova) restaurace s přívozem. Trochu dále na levé straně se nalézá schwarzenberská myslivna (postavená v pol. 19. stol. v pseudogotickém slohu) a úplně v pozadí se klene červenský viadukt. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Takto nějak vypadala Souhradova výletní restaurace v Červené někdy kolem roku 1935. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pohled do Vltavského údolí u Červené z levého břehu. Stavení vpravo je Souhradova výletní restaurace. Údolí v pozadí dnes tvoří hlubokou zátoku. Ani jedno z těchto stavení v současnosti neexistuje. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1909. Archiv V.P.
Souhradova výletní restaurace v Červené n./Vlt. s přívozem přez řeku ještě před rozsáhlou přestavbou, která proběhla v 2. polovině 30. let 20. století. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pazourkův pension (dříve Souhradova restaurace) v Červené nad Vltavou byl i v poválečných letech oblíbeným letoviskem. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pazourkův (dříve Souhradův) pension si na nezájem rekreantů nemohl stěžovat ani v době 2. světové války. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pohled od vody na Skleněný zámeček - tehdy už však ozdravovnu Vltava. Reprodukce dobové pohlednice z 50. let. Archiv V.P.
Pohled na mohutný viadukt v Červené n./Vlt. z terasy Skleněného zámečku. Reprodukce dobové pohlednice z let 2. svět. války. Archiv V.P.
Pohled ve směru proti proudu řeky na červenský viadukt a pod ním stojící mlýn. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Celkový pohled na údolí pod červenským viaduktem i s vlakem přijíždějícím od Písku. Reprodukce dobové pohlednice z 1/2 30. let. Archiv V.P.
Vory proplouvající pod červenským viaduktem. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Stádo krav, popásajících se na levém vltavském břehu, nedaleko červenského viaduktu. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pohled z levého břehu na jez Honsova mlýna a ozdravovnu pražských policejních zaměstnanců zvanou Skleněný zámeček. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Návštěvníci Skleněného zámečku při vycházce k řece. V pozadí je dobře patrný Honsův mlýn. Reprodukce dobové fotografie pořízené asi na přelomu 20. a 30. let. minulého stol. Archiv V.P.
Za první republiky se stalo z Červené poměrně oblíbené letovisko, což dokládá i fakt, že se zde nalézaly 4 pensiony s restauracemi. V roce 1928 si zde dokonce vystavěl svou vilku "Boženku" člen orchestru Národního divadla Václav Frabša. Na fotografii je to ten dům vlevo. Hned vedle stála budova poříčního dozorství a jestě dále stála cihlová schwarzenberská hájenka (na snímku z ní vykukuje jen kousek u pravého okraje). Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Vila Božena v Červené nad Vltavou s vyvěšenou českou státní vlajkou při pohledu z levého břehu. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.
Partie na Vltavě v Červené mezi viaduktem a přívozem. Na levém břehu je dobře patrný Váňův pension. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Pohled na Váňův pension těsně před dokončením. Ještě je potřeba dokončit terénní práce kolem budovy a provoz může začít. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1940. Archiv V.P.
U přívozu na levém břehu, přímo naproti Souhradově restauraci, stával Staňkův pension a restaurace. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.
Červená v roce 1928 v době budování pensionu Skleněný zámeček. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.
Vltavský jez s vorovou propustí na Červené při pohledu z levého břehu. Foto Emil Lášek / 1934. Archiv Radana Láška.