VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

Ústí a Nouze


PARTIE U OSTROMEČE
PARTIE U OSTROMEČE

Pohled na zákrut Vltavy u Ostromeče. Vlevo Vltava, uprostřed hřbet Ostromeče a vpravo udolí potoka Mastníka. Planiny v pozadí již patří k Živohošti. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


PARTIE U OSTROMEČE
PARTIE U OSTROMEČE

Pohled ze stejných místa jako na předchozím snímku, ale již po napuštění Slapské přehrady. Živohošť tehdy ještě nebyla obležena rekreanty a stavební činnost v této rekreační oblasti teprve začínala. Reprodukce dobové fotografie. Archiv V.P.


ÚSTÍ
ÚSTÍ

Pohled na osadu Ústí přes vodu od samoty Nouze ve směru po proudu řeky. Na horizontu za chalupami se dnes rozkládá letovisko Nová Živohošť. Reprodukce dobové fotografie. Archiv Honzy a Blanky Reichardtových.


ÚSTÍ
ÚSTÍ

Pohled na stejná místa, jako na předcházejícím obrázku, ale ve směru proti proudu řeky. V pozadí je dobře patrný vrch s rozvalinami hradu Ostromeče. Reprodukce fotografie z konce 20. let. Archiv městského muzea Netvořice.


ÚSTÍ A NOUZE
ÚSTÍ A NOUZE

Celkový pohled na vltavskou partii u osad Nouze (levý břeh) a Ústí (pravý břeh), pořízený zřejmě někde ze skalisek poblíž dnešní vyhlídky opata Zaorala na Hrazanech. Reprodukce fotografie z konce 20. let. Archiv městského muzea Netvořice.


ÚSTÍ
ÚSTÍ

Vltavská partie nad osadou Ústí. Vlevo na stráni se rozkládá usedlost Kobylníky. Vpravo se k řece svažuje hřbet Ostromeče. Osada Ústí se rozkládá za zákrutou na pravém břehu. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


ÚSTÍ
ÚSTÍ

Pohled na vesničku Ústí a vtok potoka Mastníka do Vltavy z pravého břehu - od Ostromeče. Reprodukce pohlednice z poloviny 20. let. Archiv V.P.


ÚSTÍ
ÚSTÍ

Celkový pohled na osadu Ústí a vtok potoka Mastníka do Vltavy z levého břehu, ze skal nad samotou Nouze. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv M.N.


ÚSTÍ
ÚSTÍ

Osada Ústí při pohledu z údolí potoka, přitékajícího do Vltavy od Sejcké Lhoty. Chaloupka v popředí patří k jedné ze samot osady Nouze. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv M.N.


NOUZE
NOUZE

Pohled na dvě opuštěné samoty s názvem "Nouze". Fotografie byla pořízena z pravého břehu od vesničky Ústí. Reprodukce pohlednice z konce 20. let. Archiv M.N.


BORÁKOV
BORÁKOV

Pohled na mlýn Borákov, ležící v údolí potoka Mastníka před jeho ústím do Vltavy. Reprodukce fotografie z konce 20. let. Archiv městského muzea Netvořice.


MASTNÍK
MASTNÍK

Pohled na samotu Kasárna, ležící v údolí potoka Mastníka. V pozadí se pnou stěny Psaných skal. Mohlo by se zdát, že tato pohlednice sem vlastně nepatří - nejedná se přece o Vltavu...? Potok Mastník se však do Vltavy vlévá u osady Ústí a po napuštění Slapské přehrady dosáhlo vzdutí Vltavy v údolí Mastníka až právě někam do těchto míst. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


PSANÉ SKÁLY
PSANÉ SKÁLY

Pohled na Psané skály z údolí potoka Mastníka. Právě v těchto místech dnes končí vzdutí vod Slapského jezera. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


MASTNÍK
MASTNÍK

Pohled na partii u potoka Mastníka zvanou "Na Pasekách". Na vrchu v levé části obrázku se rozkládá keltské oppidum Hrazany. Za tímto hřebenem již leží Sejcký ostrov na řece Vltavě. Údolím vpravo protéká potok Mastník. V pozadí na horizontu je pěkně vidět vrch Besedná s dřevěnou Drtinovou rozhlednou. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.