VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

Šlemín


ŠLEMÍN
ŠLEMÍN

Celkový pohled na osadu Šlemín, rozkládající se na levém vltavském břehu pod osadou Hradišťko, mezi Davlí a Štěchovicemi. Reprodukce dobové pohlednice z počátku 20. století. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1909. Foto Antonín Ferdinand Wanner. Archiv V.P.


ŠLEMÍN
ŠLEMÍN

Fotografie Šlemína pořízený ze stejného místa jako předchozí snímek, ale o nějakých 30 let později, již po napuštění přehrady ve Vraném n./Vlt. Reprodukce dobové pohlednice z konce 30. let. Foto Josef Dvořák. Archiv V.P.


ŠLEMÍN
ŠLEMÍN

Budova patřila panu Oldřichu Markovy z Prahy, který restauraci pronajímal rodině Lomanových. Restauraci se však nedařilo a tak musel provoz nakonec převzít sám majitel Marek. V roce 1940 byla budova značně poničena jarní ledovou dřenicí a musela být zbořena. Majitel si postavil hospodu novou na Hradištku, ta byla však záhy zabrána němci. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


ŠLEMÍN
ŠLEMÍN

Přívoz mezi Šlemínem a státní silnicí ze Štěchovic na Prahu. Na silnici vedoucí po protějším břehu Vltavy byla totiž zřízena zastávka autobusů. Přívoz byl tak hojně využíván jak obyvateli Šlemína tak i Hradištka, protože velmi zkracoval cestu místních obyvatel do Prahy. Reprodukce dobové pohlednice z 2. poloviny 30. let. Foto Josef Dvořák. Archiv V.P.