VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

Purkarec


U ŠAFAŘÍKA
U ŠAFAŘÍKA

Jen kousek proti proudu nad Purkarcem stávala na pravém břehu, u ústí Kozlovského potoka do Vltavy, tato hájovna zvaná U Šafaříka. Dříve zde býval i plavecký hostinec. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.


PURKAREC
PURKAREC

Celkový pohled na Purkarec od jihozápadu. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.


PURKAREC
PURKAREC

Vodáci pod jezem v Purkarci v polovině 80. let. Pohled na pravý břeh s betonovou lávkou. Domky ani lávka dnes již nestojí - byly zbořeny před napuštěním Hněvkovické přehrady. Foto archiv Zdeňka Hamra.


PURKAREC
PURKAREC

Pohled na jez s vorovou propustí a mlýnem v Purkarci. Fotografie zachycuje levobřežní část obce s jezem, který byl spolu s domy stojícími nejblíže řece zatopen v roce 1992 vodami Hněvkovické přehrady. Ta zásobuje chladící vodou JE Temelín. Reprodukce pohlednice ze 60.let. Archiv V.P.


PURKAREC
PURKAREC

Zbytek vodního kola mlýna v Purkarci. Mlýn byl v té době uvnitř již téměř rozpadlý. Na rozdíl od většiny vltavských mlýnů, které přežily do novější doby a byly vybaveny turbinou, měl vodní kolo. Reprodukce fotografie ze začátku 80. let. Foto Miroslav Pikous.


PURKAREC
PURKAREC

Pohled na část obce Purkarec, rozkládající se na levém břehu nad jezem. Fotografie byla pořízena z pravého břehu pod jezem. Reprodukce pohlednice z roku 1937. Archiv V.P.