VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

Praha


PRAHA
PRAHA

Pohled do plavební komory zdymadla v Praze - Podbabě. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1907. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Letecký snímek plavební komory v Praze Podbabě z roku 1928. Na ostrově vpravo se dnes rozkládá Pražská čistička odpadních vod. Na louce vlevo dnes stojí vilkové sídliště. Reprodukce dobové fotografie. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Stavba Libeňského mostu a s tím spojené přeložení toku Vltavy. Reprodukce dobové fotografie z roku 1925. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Most Františka I. byl po roce 1918 přejmenován na most Štefánikův. Reprodukce dobové pohlednice ze 30. let. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Rudolfova lávka pro pěší spojovala Klárov a dnešní nám. Jana Palacha. Reprodukce fotografie z let 1865-1885. Foto František Fridrich.


PRAHA
PRAHA

Karlův most zavalený naplaveným dřívím při povodni v květnu 1872. Foto František Fridrich.


PRAHA
PRAHA

Parník Modřany kotvící v pražském přístavišti PPS. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Parník Štěchovice, kotvící v pražském přístavišti PPS, je plně obsazen důstojníky něměcké armády. Reprodukce dobové pohlednice z let 2. svět. války. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Jediná havárie v dlouhé historii PPS se stala dne 19. 5. 1898 v 7.53 ráno. Tehdy došlo k výbuchu kotle na parníku "František Josef I." a k jeho následnému potopení. Při havárii přišly o život 3 osoby. Zcela zničený parník byl odtažen do dílen PPS na Smíchově a již v roce 1899 opět vyplul na Vltavu. Foto Rudolf Bruner-Dvořák.


PRAHA
PRAHA

Palackého most a náměstí. V pozadí Emauzy jak už je dnes neznáme. Sochy z obou konců Palackého mostu můžeme dnes vidět na Vyšehradě. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1938. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Pražská Výtoň při pohledu z Vyšehradu. Plovárna na Vltavě zvaná "Špačkárna" byla provozována až do roku 1960. Reprodukce dobová pohlednice. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Pohled od vorového přístavu na levém, smíchovském břehu na vyšehradskou skálu, tehdy ještě neprovrtanou tunelem. Reprodukce fotografie z let 1865-1885. Foto František Fridrich.


PRAHA
PRAHA

Pohled od železničního mostu na Vyšehrad a kotviště parníků PPS. Reprodukce dobová pohlednice. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Pražská Císařská louka s Vyšehradem v pozadí. Místo nedělních vycházek mnoha Pražanů. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1929. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Pohled z Vyšehradu na podolský přístav. Z podolské vodárny zatím stojí jen polovina, komunikace před ní ještě neexistuje. Komín vpravo od vodárny patří zaniklé Schwarzenberské parní pile. V pravém horním rohu je komín podolské cementárny, která stála na místě, kde je dnes plavecký stadion. Na obzoru jsou vápencové lomy na Kavčích horách, na místě kde dnes stojí budova ČT. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1934. Archiv Dr. Jiřího Havelky.


PRAHA
PRAHA

Pohled na Vyšehrad s parlodí Mělník z Císařské louky. Reprodukce dobová pohlednice. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Oddíl vltavské říční policie při výcviku na motorovém člunu. Výcvik se odehrával v Podolí před Modrou plovárnou. V pozadí železniční most s Císařskou loukou. Foto z počátku 40. let. Archiv Jaroslav Soukup.


PRAHA
PRAHA

Vorový přístav u Císařské louky. Bývala zde i burza se dřevem. Prodávalo se pražským obchodníkům, stavitelům atd... Rovněž se zde prameny převazovaly na větší šířku a plavily se dále do Německa. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.


PRAHA
PRAHA

Pražské předměstí Zlíchov ve 30. letech. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Pohled na Bráník ze Zlíchova. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Barrandovské terasy v době své největší slávy. Překrásný výhled na Vltavu a klid městské periferie lákal k příjemnému posezení. Nic z toho již bohužel dnes není pravda. Barrandovské terasy se pomalu rozpadají a plovárnu pod nimi dnes připomíná již jen dosud stojící skokanská věž. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

K Barrandovským terasám patřila i tato kouzelná plovárna. Plovárna stojí kupodivu dodnes, a dokonce i se skokanskou věží. Je však již mnoho let zavřená a dnes je zcela zarostlá a zdevastovaná. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Vltavská partie u Malé Chuchle ve 30. letech. Obec Malá Chuchle byla ku Praze připojena v roce 1922. Na pravém břehu za řekou se rozkládají Modřany. Reprodukce fotografie. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Pohled na vltavskou partii nad Prahou, u obce Modřany. V dáli, v pozadí, je dobře patrná Zbraslav. Reprodukce fotografie ze 30. let. Archiv V.P.


PRAHA
PRAHA

Paroloď Roudnice n./L. právě kotví u přístaviště v Modřanech. Reprodukce dobové pohlednice z roku 1930. Archiv V.P.