VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

Letoštice


LETOŠTICE
LETOŠTICE

Celkový pohled na vltavské údolí s elektrárnou letoštice ve směru proti proudu řeky. Reprodukce dobové fotografie ze 30. let století. Fotografii poskytla paní Anna Vancová.


LETOŠTICE
LETOŠTICE

Celkový pohled do vltavskéhu údolí s elektrárnou a několika přilehlými samotami. Jez v Letoštici měl výšku 2,7 metrů a při levém břehu z něj vybíhal mohutný, téměř 400 metrů dlouhý náhon k elektrárně. Reprodukce dobové fotografie asi z 50. let 20. století. Archiv Jiří Dovrtěl.


LETOŠTICE
LETOŠTICE

Elektrárna Letoštice byla vybudována v letech 1920-23 na místě bývalého mlýna a pily. Stavba započala v roce 1920 z iniciativy družstva, utvořeného z místních rolníků. Pro neshody se však družstvo po čase rozpadlo a stavbu dokončila Jihočeská elektrárenská společnost z Českých Budějovic. Provoz byl zahájen 23. května 1923. Reprodukce dobové pohlednice z 2. ½ 20. let. Archiv Petr Martinovský.


LETOŠTICE
LETOŠTICE

V samotné budově elektrárny byly umístěny 3 vertikální francisovy turbiny, každá o výkonu 420 kW, které roku 1922 vyrobila a dodala pražská ČKD. Elektrárna byla v provozu v letech 1923-1957. V listopadu 1960 zmizela již pobořená budova elektrárny nenávratně pod hladinou orlického jezera. Reprodukce dobové pohlednice z 2. ½ 20.let. Archiv Petr Martinovský.


LETOŠTICE
LETOŠTICE

Pohled na interiér budovy elektrárny Letoštice. Reprodukce dobové fotografie. Archiv občanského sdružení Prokop.


LETOŠTICE
LETOŠTICE

Pohled z pravého břehu (od samoty U Daniela) na několik chalup stojících v Letoštici u jezu na levém břehu. Reprodukce dobové fotografie. Archiv občanského sdružení Prokop.


LETOŠTICE
LETOŠTICE

Pod vorovou propustí na Letoštici. Plavební dráha je na snímku aktuálně zataresena kládami pocházejícími zřejmě z nějakého havarovaného vorového pramenu. Reprodukce dobové fotografie ze 30. let století. Fotografii poskytla paní Anna Vancová.