VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

Lenora


LENORA
LENORA

Lenora byla založena jako osada při sklářské huti roku 1834 Janem Mayerem. Nová sklárna dostala svůj název Eleonorenhain na počest kněžky Eleonory ze Schwarzenbergu - budovatelky zámku v Hluboké nad Vltavou. Sklárna velice dobře prosperovala a patřila mezi nejlepší sklárny ve střední Evropě. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


LENORA
LENORA

Dřevěný mostek přes Vltavu za sklárnou v Lenoře. V pozadí silueta Boubína. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Honzy a Blanky Reichardtových.


LENORA
LENORA

Pohled přes Vltavu na budovy chaty KČST (vpravo) a školy (vlevo). Chata byla slavnostně otevřena 14. června 1925. Postavena byla dle projektu arch. Davida Hrobaře stavitelem Jaroslavem Rysem z Vimperka. Česká škola byla v Lenoře založena roku 1921. Škola však neměla vlastní budovu a vyučovalo se v hostinci, popřípadě v čekárně nádraží. Budova české školy byla slavnostně otevřena až 16. září 1923. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Honzy a Blanky Reichardtových.


LENORA
LENORA

Dřevěná bedněná lávka zvaná "rechle" sloužila k odchytu a regulaci množství plaveného dříví na Vltavě. Je 25 metrů dlouhá a vystavěna byla v roce 1870. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Honzy a Blanky Reichardtových.