VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

Újezd, Pašovice a Kořensko


ÚJEZD - BABICE
ÚJEZD - BABICE

Asi na půli cesty mezi Kořenskem a Pašovicemi se na levém břehu rozprostíralo vaziště vorů zvané "Babice". Vaziště to bylo poměrně významné, jelikož zde končily cestu všechny vory z Lužnice a Nežárky; převazovaly se zde na vltavský způsob. Zaniklo v roce 1924, když se plavba na těchto dvou řekách silně omezila. Pohled po proudu - v pozadí Újezd. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.


ÚJEZD - BABICE
ÚJEZD - BABICE

Ještě jednou vaziště vorů Babice. Tentokrát při pohledu z opačné strany - od Újezda. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.


ÚJEZD - BABICE
ÚJEZD - BABICE

Pohled od vaziště Babice proti proudu, k samotě Rybárna. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


NEZNAŠOV - RYBÁRNA
NEZNAŠOV - RYBÁRNA

Samota s názvem "Rybárna" stávala si ½ km pod Kořenskem na levém břehu a žil zde známý plavec František Mašek, často přezdívaný "Podkořenský hastrman". Ke své přezdívce přišel František nejen díky svému životu, spjatému s vodou, ale i díky tomu, že prý vydržel 5 minut pod vodou a svoji nejmladší dceru hodlal dát za ženu jen tomu, kdo dokáže totéž. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Rudolfa Kosteleckého.


KOŘENSKO
KOŘENSKO

Jen kousek pod jezem v Kořensku lemovalo řeku na pravém břehu toto skalisko. Dnes v tomto místě stojí přehrada Kořensko. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.


KOŘENSKO
KOŘENSKO

Mlýn Kořensko ještě před rozsáhlou rekonstrukcí, provedenou v letech 1928 - 1930. K mlýnu patřil samozřejmě i jez - ten v Kořensku byl zalomený hned dvakrát, čímž byl zcela unikátní. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Rudolfa Kosteleckého.


KOŘENSKO
KOŘENSKO

V letech 1928 - 1930 prošel mlýn rozsáhlou přestavbou a později vyrostl v jeho blízkosti i výletní pension. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


KOŘENSKO
KOŘENSKO

Pohled na mlýn Kořensko s jezem ze skaliska lemujícího řeku na pravém břehu. Nad jezem je uprostřed řeky dobře vidět dnes již zaniklý ostrov. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.


KOŘENSKO
KOŘENSKO

Mlýn a pension Kořensko na konci 30. let. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


KALVARIE
KALVARIE

Skalní partie na Vltavě těsně pod soutokem s Lužnicí. Skalní hradba na levém břehu se v těchto místech nazývala "Kalvarie". Reprodukce dobové pohlednice z 30. let. Archiv V.P.


SOUTOK VLTAVY A LUŽNICE
SOUTOK VLTAVY A LUŽNICE

Soutok Lužnice a Vltavy mezi Týnem nad Vltavou a Kořenskem při pohledu od Neznašova. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P