VLTAVA - internetová galerie historických fotografií z Povltaví, se zvláštním zřetelem na Povltaví střední

WebArchiv - archiv českého webu

Červenské proudy


U LÁVIČKY
U LÁVIČKY

Asi na půl cesty mezi Zvíkovem a dnešním zvíkovským mostem, na samém konci Červenských proudů, stávávala na pravém břehu plavecká hospoda zvaná "U Lávičky". Reprodukce dobové pohlednice. Archiv Zdeňka Hamra.


U LÁVIČKY
U LÁVIČKY

Hostinec U Lávičky ještě před celkovou přestavbou, při které přišel o starobylou mansardovou střechu. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


U LÁVIČKY
U LÁVIČKY

Celkový pohled na údolí s řekou u hostince U Lávičky. Okolní lesy jsou již vykáceny až po zátopovou čáru. Reprodukce fotografie z konce 50. let. Archiv občanského sdružení Prokop.


ČERVENSKÉ PROUDY
ČERVENSKÉ PROUDY

Za červenou nad Vltavou se Vltava prodírala úzkým, hlubokým, kaňonem a tvořila zde nebezpečné, ale krásné, Červenské proudy. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


ČERVENSKÉ PROUDY
ČERVENSKÉ PROUDY

Partie v Červenských proudech. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.


ČERVENSKÉ PROUDY
ČERVENSKÉ PROUDY

Vltavská partie v Červenských proudech. Pravděpodobně se jedná o vodácké tábořiště u plaveckého hostince U Lávičky. Foto Emil Lášek / 1934. Archiv Radana Láška.


ČERVENSKÉ PROUDY
ČERVENSKÉ PROUDY

Partie z Červenských proudů. Stromy v zátopové oblasti jsou již v rámci možností vykáceny. Příští vodáckou sezonu tudy již takto proplout nebude možné. Reprodukce fotografie z roku 1960. Foto Miloslav Skrbek.


ČERVENSKÉ PROUDY
ČERVENSKÉ PROUDY

Pohled na Červenské proudy směrem proti proudu, nedaleko dnešního vltavského Zvíkovského mostu. Skála zvaná "Na zabitých", či "Na zabilých", představovala kdysi jedno z nejnebezpečnějších míst Červenských proudů. Prudká peřej v ohybu řeky hnala plavce přímo na toto skalisko. Dnes je toto skalisko zatopeno Orlickou přehradou do výšky kolem 40 m. Reprodukce dobové pohlednice. Archiv V.P.